Jsou elegantní, chytré, dovedou nám pomáhat a také nás umí bavit, takže si bez nich svůj život nedovedeme představit. Je příjemné je používat, a proto chceme, aby co nejdéle vydržely  – a pokud možno –  jako nové. Jestliže jste nabyli dojem, že předešlé věty vyslovuje nějaký mužský šovinista a že jsou pronášené na adresu drahých poloviček, jste na omylu. Řeč je o chytrých telefonech.

Paralela s životní partnerkou, jež možná po prvních slovech někomu vytanula na mysli, nemusí ovšem být úplně mimo realitu. Když se rozhlédneme kolem sebe v libovolném dopravním prostředku, v čekárně na úřadě nebo před lékařskou ordinací, je jasné, že člověk dneška tráví se svým mobilem každou volnou chvilku. Někdy až chorobně. Dvojnásob jasné je to každému, kdo má doma větší děti a adolescenty nebo tomu kdo s nimi pracuje. Čím více je takový smartphone používán, tím snadněji může spadnout a rozbít se. Předvídáním této možnosti a včasným učiněním protiopatření se dá zabránit nejhoršímu: telefon přežije pád, je zachráněn, jeho životnost prodloužena a peníze na opravu, případně nákup nového přístroje ušetřeny.

Co pomáhá chránit

Protože chytrých telefonů je hodně jak na trhu, tak mezi zákazníky, velký výběr lze zaznamenat také u ochranných prostředků. V zásadě existují tři hlavní protipádová činidla:

  • nárazníky
  • knížková pouzdra
  • venkovní kryty

Než začnete vybírat, měli byste se zamyslet nad tím, čemu všemu bude muset chránič odolávat. Je vaší noční můrou pouze pád, nebo jako velké riziko vnímáte poškrábání, polití a vystavení různým nepříznivým povětrnostním vlivům? Máte v rodině všetečná zvířata nebo malé děti, které instinktivně ničí nejdražší věci ve svém dosahu? Víte, jaké má osoba, pro kterou je telefon určen, uživatelské návyky a zlozvyky? Není třeba na štíru s čistotností a pořádkumilovností?

Zásadní je samozřejmě, aby obal neomezoval funkčnost přístroje a neztěžoval manipulaci při běžném každodenním používání. A pokud možno by měl nechat vyniknout design telefonu, nebo by ho alespoň neměl zcela znehodnotit.

Svůj k svému

Kritérií na výběr je dost a dost. Kterým začít? Tím, na kterém se shodují výrobci a prodejci: Pro optimální ochranu a spokojenost zákazníka je důležité, aby ochranný kryt dokonale seděl na příslušný model smartphonu. Kryt na iphone 8 plus může na první pohled vypadat úplně stejně jako kryt na osmičku nebo na devítku, ale stačí nepatrný (méně než milimetrový) rozdíl v rozměru nebo posun přístupů pro napájení, které oko nerozpozná, a problém je na světě.

Především plastové kryty na iphone rády těsně přiléhají, aby dobře chránily. . Model vyrobený z plastu (známý jako „tvrdé pouzdro“) dává tak málo prostoru, že jeho nasazení vyžaduje značnou dávku zručnosti a případné sejmutí budí dojem, že je třeba použít násilí. Tento vedlejší produkt dokonalé ochrany může být zmírněn užitím alternativy k plastovému materiálu, kterou je silikon. Tenl je pružný, velmi dobře absorbuje a tlumí nárazy a je levný. Nicméně podmínka o zohlednění typu telefonu musí být i u něj splněna.

Nepleťte si kryt s taštičkou

Zejména dámy někdy zapomínají na to, že ochranný kryt je něco, co standardně zůstává na telefonu pořád – během komunikace, surfování na internetu nebo práce s daty. Právě v takových situacích se riziko pádu znásobuje. Jestli chcete, můžete si ještě na telefon již relativně chráněný pořídit látkovou tašku pro přepravu a na okamžiky odložení. Sama tato kapsička, byť mívá pěkný design a v kabelce vypadá dobře, sama o sobě chráničem pro smartphone není.

Považujete smartphony za drahou záležitost, kterou je třeba pečlivě chránit a udržovat, nebo je to pro vás užitkové zboží? Jaká je přijatelná cena mobilu pro dítě a adolescenta?