Také hledáte, co na mastnou pleť, aby získala zpátky svůj zdravý jas? Mastná pleť totiž dokáže velmi potrápit. Kůže se většinou nehezky leskne a nadprodukce mazu pomáhá k vzniku akné. Příčin může být několik. Od špatné péče o pleť, přes genetické předpoklady až  po hormonální změny. Důležitou zprávou je, že ve většině případů lze s mastnou pletí úspěšně bojovat.

Krok číslo 1: Vyčistěte pleť

Podobně jako by se dennodenně mělo pečovat o chrup, se stejnou železnou pravidelností byste měli provádět i očistu pokožku. Nejlépe také dvakrát denně - ráno a večer. 

Pro ošetření problematické mastné pleť je vhodná přírodní kosmetika, která pleť zbytečně nezatěžuje, nedráždí a přesto je vysoce účinná. Krom toho se na odstranění přebytečného mazu hojně používají i přípravky s kyselinou salicylovou.

Krok číslo 2: Použijte tonikum

Častou chybou je, že čištěním pleti svoji denní rutinu ukončíte. To je však špatně. Pokožka, která má sklon k maštění, vám to později vrátí i s úroky. Právě absence tonizace a následné hydratace pokožky má za následek to, že ač pleť čistíte jak můžete, je stále nehezky lesklá. 

Tonikum totiž dokáže pokožku po vyčištění zklidnit, zatáhne rozšířené póry a vyrovná pH pleti.  Jak tonikum používat? Nechte na pleti působit. Neoplachujte jej, ani neutírejte. Jen tak pomůže k lepšímu vstřebávání hydratačních krémů. Vhodné mohou být různá tonika na přírodní bázi, ale dostačují efekt může mít i růžová či termální voda. 

Krok číslo 3: Použijte hydratační krém

Po tonizaci pleti by mělo následovat použití hydratačních krémů. V případě, že máte mastnou pokožku, musíte být s výběrem krémů velmi opatrní. Ne každý krém je totiž pro vaši pleť vhodný. 

Nejlepší krémy jsou ty, které jsou určeny přímo pro mastnou pleť. Ač se to zdá absurdní, bude se jednat o velmi mastné krémy. Důvod je jednoduchý. Mastná pokožka totiž potřebuje pořádně hydratovat. Jen tak se bude tvořit méně mazu. V opačném případě se problému prostě nezbavíte. 

Vhodný krém by měl:

  • být na vodní bázi, bez olejů,
  • jeho konzistence by měla být spíše jemnější, lehčí, 
  • měl by hydratovat,
  • být přímo na mastnou pleť.

Krok číslo 4: Omezte používání kosmetiky

Pro správnou péči je potřeba se o pokožku starat, ale přiměřeně a správně. To, že budete používat velké množství kosmetických přípravků vaši situaci nezlepší. Je proto lepší si najít několik přípravků, které vám vyhovují, a používat jen ty. Čistící přípravek, toniku a hydratační krém by měly tvořit dostačující základ. Díky minimalistickému pojetí si pak můžete dovolit koupit ty opravdu kvalitní.

Pokud nemůžete odejít z domu bez použití dekorativní kosmetiky, věnujte jejímu výběru dvojnásobný čas. Ať vaši pleť zbytečně nezatěžujete a plody vaší práce tím zcela nezničíte. Přírodní kosmetika, která využívá moderních postupů a vědy, pak může být ideálním řešením.

Krok číslo 5: Změňte stravovací návyky

I to, co jíte, ovlivňuje stav vaší pleti. 

  • Dodržujte pitný režim
  • Rybí tuk je skvělý. Krom ryb se vyplatí konzumovat i fazole, vajíčka či ořechy. 

Vyhnout byste se měli naopak tučným a smaženým jídlům, mléčným výrobkům, alkoholu, plísňovým sýrům a nadměrné konzumaci bílého pečiva. Láká vás to? Snažte se těmto pochutinám vyhýbat třeba tak, že je nebudete mít doma. Při cestě do práce či do školy se zase můžete snažit provozovnám, které tyto lákadla nabízejí, prostě vyhýbat. 

Závěr

Chcete-li se zbavit problémů s mastnou pletí je důležitá pravidelnost a správnost provedení. Čištění pleti, tonizace a hydratace by měl být základ. Změna jídelníčku a používání kvalitní kosmetiky, například na přírodní bázi, jsou dalšími vhodnými kroky, které můžete zvolit při své cestě za krásnější a zdravější pokožkou. 

Co pomáhá na mastnou pleť vám?